Úzkosť je veľmi nepríjemný stav, v priebehu ktorého cítime pocit strachu a ohrozenia. A to aj v prípade, že sa nám nič zlé nezrovnalej nedeje. Keďže záchvaty úzkosti môžu prísť kedykoľvek a môžu trvať ľubovoľne dlhú dobu, pozrieme sa na to, čo pomáha na úzkosť.
Úzkosť je reakcia tela na stres . Pokiaľ na nás udrie, väčšinou nás núti strachovať sa o to, čo nám prinesie budúcnosť. V niektorých prípadoch je pocit úzkosti tak extrémny, že môže vyvolať panickú ataku , v priebehu ktorej si človek myslí, že umiera. (V súčasnej dobe o panických atakách hovoria aj celebrity, takže pokiaľ nimi trpíte, nemusíte sa za ne hanbiť.)
Čo by vám mohlo pomôcť s vašimi pocitmi duševného nepohodlia? Na to sa zameriame nižšie.
Čo spôsobuje úzkosť?
Telo môže úzkosťou reagovať na široké spektrum spúšťačov. Veľa z nich je navyše bežnou súčasťou ľudského života, takže sa s občasnou úzkosťou môže stretnúť aspoň raz v živote prakticky každý z nás. (Typicky ide o prvý deň v škole, o prvý deň v práci, o prvé rande a podobne.) Úzkosť sa môže, ale tiež nemusí, spojiť aj s inými duševnými chorobami, medzi ktoré patrí napríklad depresia , alebo obsedantne kompulzívna porucha .
5 tipov, ako na úzkosť
Prírodné antidepresíva na úzkosť
V prvom rade môžete vyskúšať bylinky na úzkosť , ktoré mávajú upokojujúce účinky. Niektoré bylinky sa dokonca spájajú s tým, že dokážu u človeka navodiť príjemnejšiu náladu.
Skúsiť môžete napríklad:
- Ashwagandu
- Harmanček
- Levanduľu
- Medovku
- Valeriána lekárska
- Ľubovník bodkovaný (u nej ale pozor, môže spôsobovať interakcie s liekmi)
Fyzická aktivita
Na človeka môžu pôsobiť úzkosti hlavne vo chvíli, keď má čas o sebe premýšľať. Z tohto dôvodu sa obvykle odporúča, aby ľudia s úzkosťami boli čo najviac fyzicky aktívni. V takom prípade sa dá očakávať, že sa ich myšlienkové pochody trochu rozptýlia. Okrem iného, pohybová aktivita uvoľňuje hormóny šťastia.
Ukončenie nerestí
Vašej úzkosti rozhodne nijako neprospeje, ak budete pravidelne siahať po poháriku alkoholu . Na niekoho má jeho malé množstvo upokojujúci účinok, ale vo svojej podstate ide o berličku, ktorá môže viesť k nebezpečnej závislosti ak rozvoju nežiaducich zdravotných problémov. Alkohol navyše vaše problémy nevyrieši.
Ďalej sa hodí zamyslieť nad tým, že skončíte s fajčením cigariet . Opäť ide o berličku, ktorá vám lezie do peňazí, a ktorá vám navyše taktiež z dlhodobého pohľadu spôsobí vážne zdravotné problémy. Možno by vás to nenapadlo, ale na vašu duševnú pohodu môže mať negatívny dopad aj pitie nápojov s obsahom kofeínu . Ide o stimulant, ktorý môže vaše problémy s úzkosťami ešte zhoršovať.
Relaxácia
Od pocitov úzkosti vás môže oslobodiť aj pravidelná meditácia a praktizovanie mindfulness. Táto technika je veľmi populárna, pretože nás vracia do prítomného okamihu. V mnohých prípadoch stačí, aby ste sami seba uistili, že v tejto chvíli sa vám nič hrozné nedeje , takže nemá zmysel myslieť na niečo, čo sa možno ani nestane.
Zdravý jedálniček
V neposlednom rade dbajte na to, aby vaše telo malo dostatok živín. Vo vašom jedálničku by mali prevládať čerstvé potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny, ktoré telo potrebuje na svoje normálne fungovanie. Niektoré pridané látky v priemyselne spracovanej strave môžu u citlivejších ľudí dokonca spôsobovať zmeny nálady .
Už ste skúšali dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy na depresie, stres a úzkosť?