Psychické problémy: Príčiny, príznaky a liečba

Hoci ľudské telo nie je prázdnou škrupinou, donedávna sa neprikladala mentálnemu zdraviu veľká pozornosť. Tento postoj sa v poslednej dobe rýchlo mení, takže sa viac zaujímame o to, ako sa u nás aj u druhých prejavuje mentálna nepohoda, alebo dokonca dlhodobé psychické ochorenie. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, potom budeme radi, keď budete pokračovať v čítaní.

Aj keď nás náboženstvo celé stáročia informuje o existencii v duše, občas to vyzerá, akoby sme na ňu v bežnom živote nebrali ani trochu ohľad. Pokiaľ máte zlomenú nohu, nikto nebude rozporovať, že s ňou musíte odísť do nemocnice. Ak vás ale bolí duša, pravdepodobne sa vám dostane nejaké „múdre“ rady o tom, že sa nemáte ľutovať, a že ľudia v niektorých svetových končinách sú na tom oveľa horšie ako vy. Tak na čo sa vlastne sťažujete?

Lenže to, že sa má niekto (nepochybne) horšie neznamená, že by ste kvôli tomu mali popierať svoje pocity nepohody. V mnohých situáciách môže ísť o príznak vážnejšieho problému, s ktorým si dokáže poradiť iba odborník na dušu a psychiku.

Ako sa psychické problémy najčastejšie prejavujú? A dá sa s nimi niečo robiť?

Príznaky a prejavy

Psychickými problémami môže vaše telo reagovať na nejakú stresujúcu udalosť . Pomerne bežné sú napríklad psychické problémy po narkóze , kedy vám môže byť zle, a kedy ešte môžete byť čiastočne pod vplyvom uspávacích látok. (Čo môže vyústiť do letargie, depresie či halucinácie.)

príznaky prejavy psychických problémov

Keď odhliadneme od takto extrémnej situácie, v bežnom živote sa psychické problémy prejavujú:

  • Poruchou príjmu potravy (jete buď veľa, alebo skoro vôbec)
  • Poruchou spánku (spíte buď veľa, alebo nespíte vôbec)
  • Únavou aj napriek dostatočnému množstvu spánku
  • Nedostatkom empatie a otupelosťou
  • Dištancovaním sa od ľudí a od vašich obľúbených aktivít
  • Nadmerným pitím, fajčením, užívaním drog a ďalším nebezpečným správaním (promiskuita, hazard atď.)
  • Bezmocnosť
  • Prehrávaním traumatických situácií v hlave
  • Cudzími hlasmi v hlave, ktoré nemôžete ovládať
  • Neschopnosťou vykonávať vaše bežné denné aktivity

A mnohými ďalšími spôsobmi, medzi ktoré patrí aj častá naštvanosť, zmätenosť, zábudlivosť atď.

Príčiny psychických problémov

Psychické problémy nemajú iba jeden spúšťač. Niektoré z nich sú spôsobené genetikou . Ďalší môže spôsobovať vaše okolie. (Typicky posttraumatická stresová porucha.) V niektorých prípadoch zohráva úlohu aj biológia . (Vaše telo môže fungovať v niečom trochu inak a podobne.)

Ktoré sú tie najčastejšie?

Psychické problémy v populácii bývajú častejšie, než by ste si mohli myslieť. Pomerne často sa stretávame s depresiami a úzkosťami . Určite poznáte aj niekoho s obsedantno-kompulzívnou poruchou , alebo s posttraumatickou stresovou poruchou . Celkom bežná je aj schizofrénia a sociálna fóbia .

psychické problémy prírodná liečba bylinky

Ako liečiť psychické problémy?

V prípade ťažkých príznakov (hlasy v hlave, halucinácie, samovražedné myšlienky atď.) je najlepším riešením sedenie u terapeuta, psychológa, alebo u psychiatra. (Posledný spomínaný má právomoc predpisovať antidepresíva, narkotiká a ďalšie liečivá, ktoré pôsobia na vaše správanie a náladu.)

Ak máte úzkosť , miernu formu depresie alebo trpíte obsedantno-kompulzívnou poruchou, dosť možno sa dokážete so svojou situáciou pobiť sami. Aj tak by ste ale mali mať v zálohe číslo na odborníka, na ktorého sa môžete v prípade krajnej núdze obrátiť.

Prírodná liečba a bylinky

Na depresívne stavy môžete vyskúšať bylinky, ktoré dokážu jej príznaky (aspoň trochu) zmierniť. Ak neužívate antidepresíva, môžete skúsiť ľubovník bodkovaný . Energiu vám môže zase dodať pravý ženšen . Kto trpí na úzkosti, tomu môže pomôcť levanduľa s harmančekom . Obe tieto bylinky sa totiž používajú na upokojenie. Dobrý je aj šafran .

Aby ste nemuseli experimentovať s výrobou domácich bylinných zmesí, vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy s bylinkami na depresie, stres a zlú náladu.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky