Nespavosť: Jej príčiny a čo pomôže?

Nespavosť je problém, s ktorým sa v poslednej dobe stretáva veľké množstvo ľudí. Vzhľadom na to, že má negatívne dopady na našu psychiku a celkové zdravie, je dôležité vedieť, čo ju môže spôsobovať, a tiež to, akými všetkými spôsobmi sa s ňou dá zatočiť.

O nespavosti sa hovorí, že je jedným z problémov dneška. Na vine pritom môže byť niekoľko faktorov. Okrem rozhodených vnútorných hodín môže ísť o negatívny následok používania obrazoviek, ktoré zo seba vydávajú modré svetlo. Zabudnúť ale nemôžeme ani na stres , ktorý sa v rámci zdravia prejavuje mnohými rozličnými spôsobmi.

V prípade, že vás trápi dlhodobá nespavosť, môžete byť unavení , zle naladení a málo produktívni. Zabúdať nesmieme ale ani na väčšiu náchylnosť k nehodám všetkého druhu, z ktorých niektoré môžu byť naozaj veľmi nebezpečné.

Čo s tým?

Čo je to nespavosť (insomnia)?

Nespavosť, alebo aj insomnia, je problém, ktorý sa u vás môže objaviť len občas. Tiež ho ale môžete zažívať niekoľkokrát týždenne, či dokonca každú noc.

Veľa ľudí si myslí, že nespavosť znamená len to, že nemôžu zaspať. V skutočnosti sa ale prejavuje aj tak, že sa môžete ráno prebúdzať unavení, tak, že sa v priebehu noci niekoľkokrát zobudíte (a potom už možno nemôžete znova zaspať) a podobne.

dlhodobá nespavosť príčiny

Dlhodobá nespavosť

Zatiaľ čo niekoho trápi nespavosť pri splne (čo môže byť spôsobené napríklad zvýšeným množstvom svetla v spálni), ktorá sa opakuje len niekoľkokrát za rok, existuje napríklad aj nespavosť, ktorú spôsobuje nedostatok železa.

Tiež ju môže vyvolať:

  • Traumatická udalosť
  • Časový posun
  • Fyzická bolesť
  • Zmena miesta, kde spíte (hotel, prespávanie na návšteve…)

Zaujímavosťou je, že nespavosťou prirodzene trpia hlavne starší ľudia. Okrem bolestí a zdravotných problémov môže byť na vine aj menšia produkcia hormónov, ktoré ovplyvňujú spánok, jeho kvalitu a dĺžku .

Najčastejšie príčiny nespavosti

Keď sa pozrieme na trochu častejšie príčiny nespavosti, na vine môže byť napríklad sedavý spôsob života. Z toho dôvodu vám odporučíme, aby ste sa venovali nejakej pohybovej aktivite aspoň 30 minút denne. (Aj keby to mala byť len cesta pešo do obchodu alebo venčenia psa.)

Kvalitnému spánku neprospieva ani to, keď budete neustále meniť čas, kedy chodíte spať, a čas, keď vstávate. Z toho dôvodu sa snažte, aby bola vo vašom spacom poriadku nejaká pravidelnosť. V neposlednom rade sa tiež snažte o to, aby ste zhruba dve hodiny pred spaním nepozerali do obrazovky televízie, či do monitora počítača/telefónu.

Na noc nie sú ani dobré ťažké jedlá, alkohol s kofeínom, zvýšené množstvo tekutín (kvôli ktorému sa vám bude chcieť neustále na toaletu) a nevhodné prostredie v spálni, ktoré vás môže počas noci rušiť.

ako na nespavosť zo stresu

Nespavosť zo stresu

Stres nie je len zabijakom ľudstva, ale aj faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje spánok. V hlave sa vám môžu neustále omieľať udalosti z predchádzajúcich dní. Tiež môžete mať obavu, ako zvládnete niektoré dôležité udalosti, ktoré vás ešte len čakajú.

Aby sa situácia trochu upokojila, skúste si pred spaním dopriať teplý kúpeľ a pripravte si šálku dobrého čaju. Pomôcť vám môže aj dychové cvičenie, či písanie denníka.

Ako na nespavosť?

Liečba nespavosti často vyžaduje úpravu vášho životného štýlu, vrátane spôsobu, akým pristupujete k sebe ak životu. (Jedným z faktorov môže byť to, že sa stresujete aj kvôli veciam, ktoré nemôžete ovplyvniť.)

V neposlednom rade tiež nezabudnite vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy s ašvagandou, ktoré sa tiež niekedy hovorí vitánia snodarna a indický ženšen. Táto bylinka , ktorá je dobre známa v indickej ajurvéde, sa spája s redukciou stresu a úzkosťou . Tiež sa používa na podporu spánku, takže vám môže pomôcť prekonať hlavné faktory nespavosti.

Keď ju ešte doplníte jogou, dychovými cvičeniami, úpravou životného štýlu a prostredia vo svojej spálni, veríme, že sa konečne opäť dobre vyspíte.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky