Poznáte tie najlepšie bylinky na stres a depresie?

Stres a úzkosť je vašim dennodenným chlebom? Chcete sa z týchto nepríjemných emócií konečne vymaniť, ale hľadáte nejaké prírodné riešenie? V tom prípade môžete vyskúšať obľúbené bylinky na stres, úzkosti a zlú náladu, ktoré dokážu harmonizovať myseľ a prispieť k celkovému upokojeniu.

Depresívnu náladu môže vyvolať ako neustále premýšľanie o neistej budúcnosti, tak zvýšená hladina stresu , ktorá často prispieva aj k ďalším psychickým a zdravotným problémom . Aj napriek tomu, že jedným z možných riešení môže byť zmena kariéry či cvičenia jogy, niekedy to nemusí na úspešné vyriešenie situácie stačiť.

Veľa ľudí teda hľadá ďalšie tipy a triky, ktoré ich dokážu podporiť v tom, aby sa konečne cítili zase vo svojej koži. Jednou z ciest, po ktorej sa môžete vydať, je používanie obľúbených byliniek.

Ktoré to ale sú?

Účinky byliniek na psychiku

V dobách, kedy ešte neexistovali lieky, sa museli naši predkovia spoľahnúť na prírodnú medicínu a babské rady, ktoré dokázali riešiť široké spektrum bežných neduhov. Bylinky sa používali napríklad na podporu laktácie, na nevoľnosť alebo na lepšie hojenie rán. Existujú ale aj také, ktoré majú dobrý vplyv na upokojenie a podporu normálnej nálady. Z toho dôvodu po nich môžete siahnuť v náročnejšom životnom období, počas ktorého vám nič nejde poriadne od ruky.

5 najlepších byliniek na stres a depresie

ashwagandha na stres a depresie

Ashwagandha

Medzi bylinky na úzkosť, stres a zlú náladu patrí exotická ašvaganda , ktorej sa tiež často hovorí vitánia snodárna a indický ženšen. Táto bylinka vám môže ponúknuť podporu koncentrácie a podporu relaxácie, čo v stresových životných situáciách jednoznačne potrebujete . Okrem iného, ​​táto bylinka sa používa aj na nespavosť , ktorá môže byť pri zvýšenej duševnej záťaži pomerne dosť častá.

Valeriána lekárska

Ďalším dôležitým pomocníkom, po ktorom môžete siahnuť, je valeriána lekárska, ktorá sa tradične spája s upokojením mysle a celého tela. Jeho užívanie tiež môže prispieť k zlepšeniu spánku, z toho dôvodu ho máva v arzenáli takmer každý nespavec. Tiež môže mať dobrý vplyv na úzkosť , stres a depresívne stavy .

Chmeľ otáčavý

Chmeľ otáčavý si najskôr budete spájať predovšetkým s varením piva, pozitívny vplyv však môže mať aj na vašu psychickú pohodu. Táto bylinka sa používa napríklad na celkové upokojenie a na podporu pokojného spánku . Pomerne bežne sa odporúčal aj na vnútorný nepokoj. Dávajte ale dobrý pozor, pretože jedným z účinkov chmeľu je podpora chuti do jedla, takže môžete začať (vplyvom konzumácie väčšieho množstva jedla) priberať.

Ľubovník bodkovaný

Táto bylinka tradične platí za prírodné antidepresívum , ktoré si dokáže poradiť s miernejšími depresívnymi stavmi . Z toho dôvodu je vhodná na podporu normálneho duševného rozpoloženia. Siahnuť po nej ale nemôže len tak niekto. Napríklad používateľky hormonálnej antikoncepcie sa musia tejto bylinke vyhnúť, pretože má vplyv na jej zlyhanie. Negatívne interakcie navyše zahŕňajú aj ďalšie lieky, ktoré môžete z nejakého dôvodu užívať. Z toho dôvodu sa o jej nasadení vždy najskôr poraďte s lekárom/lekárnikom.

Šafran

Keď sa nebudete pozerať na jeho cenu, aj šafran môže prispieť k zlepšeniu nálady. Jeho príjem sa spája so zvýšenou hladinou serotonínu, čo je látka, ktorá je dôležitá pre navodenie pozitívneho vnútorného rozpoloženia. Z toho dôvodu po ňom môžu opäť siahnuť ľudia, ktorých trápia depresívne stavy.

bylinky na úzkosť a duševnú pohodu

Ďalšie tipy pre dobrú náladu a duševnú pohodu

Bylinky na úzkosť, ktoré sme si predstavili vyššie, sú v mnohých ohľadoch skutočne nápomocné. Aj keď niečo do seba majú všetky z nich, na začiatok vám odporučíme vyskúšať prírodné doplnky stravy s ašvagandou, ktoré obsahujú vysoký počet withanolidov, a ktoré môžu okrem spánku podporiť aj vašu koncentráciu a množstvo pociťovanej energie.

V priebehu užívania ašvagandy tiež môžete skúsiť doplniť ďalšie látky, ktoré sa neradia do kategórie byliniek, ale ktoré môžu mať na vašu náladu taktiež dobrý vplyv. Vyskúšať môžete napríklad nenasýtené mastné kyseliny Omega-3 a vitamín D, ktorého máva veľa ľudí v organizme málo.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky