Mnoho z nás vo svojom živote vykonáva duševnú prácu. Napríklad pri štúdiu alebo pri navrhovaní efektívneho pracovného postupu. Málokto má ale taký luxus, aby pracoval vo svojej vlastnej kancelárii bez rušivých elementov, alebo aby mal doma len svoj vlastný kút, kde od neho nebude nikto nič chcieť. Preto sa dnes pozrieme na to, ako sa dá koncentrácia a pozornosť niekoľkými dostupnými spôsobmi podporiť.
Pracujete v zdieľanej kancelárii, v ktorej je väčší počet stolov, a neustále vás vyrušuje hovor kolegov, ich telefonovanie alebo pochodenie po miestnosti? Chcete si doma v pokoji čítať alebo sa učiť, ale niekto vo vedľajšej miestnosti počúva nahlas televíziu? Potom úplne chápeme, že z toho máte zlú náladu.
Možno je ale ešte krapet horší, keď máte okolo seba dokonalý pokoj, ale vaše myšlienky sa neustále rozbiehajú všetkými smermi a ťažko sa vám sústredia na niečo, čo potrebujete urobiť, ale nedokážete tomu z nejakého dôvodu venovať plnú pozornosť.
Dá sa s tým niečo robiť? A ak áno, čo?
Čo znamená koncentrácia?
Keď pominieme koncentrovanosť látok, čo je niečo, čo bude zaujímať hlavne chemiky, z hľadiska psychológie ide o schopnosť uprieť pozornosť na jednu konkrétnu vec. V priebehu koncentrácie môže dôjsť k zníženiu vnímavosti voči iným podnetom. V skratke to znamená, že si zvládnete nerušene čítať v rušnom vagóne metra, dokážete pracovať aj napriek hovoru kolegov či začnete ignorovať prichádzajúce notifikácie na telefóne, pretože sa sústredíte na štúdium či na prácu.
7 tipov, ako zlepšiť koncentráciu
Ašvaganda
Na podporu pozornosti sa často používajú bylinky . Svoje o tom vedia napríklad študenti, ktorí pred sebou majú náročné skúškové obdobie. Aj keď sa často volí napríklad guarana, čím ďalej obľúbenejšia je aj ajurvédska bylinka ašvaganda . Tým skôr, že môže okrem pamäte a fokusu podporiť aj kvalitu spánku a relaxáciu, čo sú ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na úspešnosť v skúškach a pri dokončovaní úloh. Pri výbere doplnku stravy s obsahom ašvagandy však pozrite na vysoký podiel withanolidov.
Pozor na multitasking
Aj keď si mnohí myslia, že toho vďaka multitaskingu viac stihnú, opak je pravdou. Multitasking nie je o tom, že stihneme viac vecí naraz, ako skôr o tom, že mozog neustále prepína medzi úlohami, takže ani jeden vo finále nedokáže urobiť poriadne.
Prestávky
Nikto z nás sa nedokáže stopercentne koncentrovať na svoju prácu, štúdium alebo inú úlohu po mnoho hodín. Z toho dôvodu je dôležité si robiť pravidelné, ale krátke prestávky, počas ktorých si môžete urobiť napríklad päť drepov. Tiež sa ale môžete ísť pozrieť z okna alebo sa ísť napiť.
Stíšte si notifikácie
Je vážne ťažké sa sústrediť na prácu, keď vám neustále chodia správy z hromadného chatu alebo keď vidíte, že vám niekto z rodiny poslal e-mail s nie príliš dôležitým obsahom. Aby vaša pozornosť neutekala od aktivity, ktorú potrebujete dokončiť, na chvíľu si stíšte notifikácie. Prípadne prepnite telefón do režimu lietadlo a položte ho niekam, kde naň nevidíte.
Špunty do uší
Rušné prostredie v práci alebo doma môžete prekonať aj tak, že svoju sústredenosť podporíte nosením špuntov do uší. Tento tip vám môže pomôcť v krátkom čase zlepšiť študijné výsledky alebo produktivitu práce.
Fyzická aktivita
Pokiaľ patríte k takzvaným gaučovým zemiakom, ktoré sa nepohnú, aký je rok dlhý, skúste sa zamyslieť nad tým, či náhodou neexistuje nejaká pohybová aktivita, ktorá by vás mohla baviť a ktorú môžete vykonávať na pravidelnej báze. A potom s ňou začnite. Šport, ale aj nejaký iný druh pohybu, môže pozitívne podporiť mozgové bunky a koncentráciu, takže môžete značne zvýšiť svoju produktivitu.
Zdravý jedálniček
Určite tiež nezabúdajte ani na zdravý jedálniček, v ktorom by mali byť predovšetkým čerstvé potraviny. Naopak sa snažte dôsledne vyhnúť polotovarom a ďalším priemyselne spracovaným pokrmom. Pozornosti bude svedčiť napríklad pravidelnejšia konzumácia jedál s obsahom Omega 3 či vitamínu E.
Ako ďalej? Vyskúšajte dlhodobé užívanie doplnku stravy s ašvagandou a podporte ho ďalšími uvedenými tipmi z nášho článku.