Bolesť žalúdka a nevoľnosť zo stresu: Ako to riešiť?

Už sa vám niekedy stalo, že sa u vás objavilo zvracanie zo stresu, bolesť brucha alebo bolesť žalúdka? Aj keď to možno môže vyzerať na prvý pohľad zvláštne, napätie a úzkosť nemusí spôsobovať len dýchavičnosť a zlé dýchanie, ale aj zažívacie problémy, kvôli ktorým sa nemusíme cítiť vo svojej koži. Existujú na tieto príznaky nejaké účinné úľavové prostriedky?

Stresu sa v živote prakticky nemožno vyhnúť. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí ho zvláda dobre a dokáže sa s ním pomerne ľahko vyrovnať, ďalší už také šťastie nemáva. Okrem trasenia a potenia sa môže objaviť aj pocit na omdletie, pocit, že máte knedľu v krku, strach, úzkosť alebo dokonca nevoľnosť.

Nevoľnosť zo stresu pritom nie je vôbec neobvyklá. Každý ju ale môže prežívať odlišne. U niekoho sa môže objaviť hnačka alebo hyperaktívny močový mechúr, ktorý môže mať pôvod v našej psychike . Tiež ale môžete stratiť chuť do jedla, môžete mať pocit na zvracanie alebo vás môže bolieť brucho.

Ako tieto nepríjemné príznaky stresu a úzkosti raz a navždy prekonať?

Prečo k tomu dochádza?

Psychika je veľmi mocným nástrojom, ktorému často nepripisujeme takú dôležitosť, akú by si zaslúžil.

Keď sa cítite v strese a nervózne , môže dôjsť k rýchlejšiemu tlkotu srdca ak zrýchleniu dychu, na čo môže organizmus reagovať mnohými ďalšími spôsobmi. Najznámejšia je reakcia bojuj, uteč alebo zamrzni, čo má zvýšiť našu šancu na prežitie. V takej chvíli sa do krvi vyplaví koktail stresových hormónov, ktoré spôsobujú tenziu svalov a nahrnutie väčšieho množstva krvi do mozgu.

nevoľnosť zo stresu

Ďalej ale môžu tieto hormóny spôsobiť:

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Pálenie záhy
  • Bolesť žalúdka a plynatosť
  • Hnačka, zápcha alebo bolestivé sťahy v bruchu

Niektorí ľudia môžu mať po stresujúcom zážitku problémy s konzumáciou jedla, pretože s plným žalúdkom nie je možné bojovať ani utekať. (Telo sa vo svojej podstate zbavuje nadmernej záťaže, čo môže platiť aj o obsahu čriev.) Po nejakej dobe by sa ale mala situácia opäť vrátiť do normálu.

Žalúdočná neuróza

Žalúdočná neuróza je pomerne častým problémom u citlivejších ľudí, ktorí sú dlhší čas vystavení stresu. Opakovane môžu zažívať nepríjemné problémy, ktoré však nemajú žiadnu zjavnú príčinu, ktorá by sa dala liečiť. Z toho dôvodu sa žalúdočná neuróza radí medzi psychosomatické ochorenia. Medzi najčastejšie prejavy žalúdočnej neurózy patrí bolesť žalúdka, nevoľnosť, nechutenstvo a pálenie záhy.

Ďalej sa môžete stretnúť s pocitom plnosti žalúdka aj napriek tomu, že ste predtým vôbec nič nejedli. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k problémom s prehĺtaním.

Ako upokojiť žalúdok pri strese?

Ak máte problémy s úzkosťou , niekedy môže pomôcť technika zvaná mindfulness, v priebehu ktorej sa naučíte myslieť na prítomný okamih. Vďaka tomu sa ľahšie zbavíte vtieravých negatívnych myšlienok na budúcnosť, ktoré vo vás môžu spúšťať ďalšie nepríjemné pocity a tým pádom pomáhajú posilňovať vašu nevoľnosť.

Aby vám nebolo tak zle, vyberajte si suché potraviny, ktoré si budete dopriať v malých porciách. Môže ísť napríklad o slané krekry, o kúsok suchého pečiva a podobne. Tiež pomáha, keď budete mať po ruke niečo na pitie, ideálne studenú vodu alebo čaj. Kto má hlad, ale nemôže sa kvôli problémom s prehĺtaním najesť niečoho pevného, ​​ten by mal vyskúšať polievku. V neposlednom rade taktiež pomáha hlboké dýchanie.

V momentoch krízy vám nepomôže pohybová aktivita, oveľa lepšia bude, keď budete odpočívať alebo sa skúsite prejsť a vyčistiť si pri tom hlavu. Tiež sa snažte obmedziť príjem alkoholu a kofeínu, ktoré môžu vašu nervozitu a nevoľnosť ešte posilniť.

ako zvládať stres a úzkosti

A ako zvládať stres a úzkosti?

V prípade, že chcete na redukcii stresu a úzkostí pracovať dlhodobo, vyskúšajte užívanie doplnkov stravy s ašvagandou , ktoré môžu prispieť k redukcii ich intenzity. Ašvaganda sa tiež spája s podporou pokojného nočného spánku , na ktorý môže mať úzkosť so stresom taktiež negatívny vplyv.

Pri nákupe sa však neorientujte čisto podľa ceny a veľkosti balenia. Kľúčový je vysoký obsah withanolidov, vďaka ktorým ľahko spoznáte, že pred sebou máte kvalitný výrobok. Keď navyše ašvagandu doplníte o vyššie uvedené tipy, čoskoro by ste mali pocítiť úľavu.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky