Fyzické prejavy depresie: Aké sú tie najčastejšie?

Depresia je veľmi vážne ochorenie, ktoré nepostihuje len ľudskú psychiku, ale často aj náš fyzický vzhľad. Niekedy sú ale tieto prejavy také subtílne, že ich nemusíme na druhých vedome registrovať. Aké prejavy by nemali skúsenému pozorovateľovi uniknúť?

Občas sa stáva, že sa dočítame o tom, že depresiou trpí nejaká známa celebrita, do ktorej by to človek na prvý pohľad vôbec nepovedal. Medzi hviezdy, ktoré sa k tomuto problému niekedy v minulosti priznali, patrí napríklad Dwayne Johnson, ktorý v mnohých filmoch zachránil svet. Dokonca týmto problémom trpí aj známy komik Jim Carrey, ktorého poznáme z filmu Grinch alebo Maska.

Dá sa teda domnievať, že neexistujú fyzické prejavy depresie , podľa ktorých by išlo tento problém u niekoho včas rozpoznať. Pokiaľ sa ale začnete o túto tému bližšie zaujímať, dosť možno postupne dospejete k tomu, že nejaké drobné známky zrejme existujú. A dokonca ich možno začnete v niektorých prípadoch pozorovať u niekoho z blízkeho okolia.

Na čo sa zamerať?

Ako spoznať depresiu?

Depresiu veľa ľudí vníma ako duševné rozpoloženie, keď vidíme všetko iba beznádejne a čierno. Ľudia s depresiou môžu byť aj častejšie smutní a skleslí, prípadne môžu trpieť chronicky zníženým sebavedomím. Niekoho tiež môže iritovať, že človek trpiaci depresiou môže mať problém robiť aj zdanlivo jednoduché životné rozhodnutia.

Ďalej sa s depresiou na psychologickej úrovni spája:

  • Strata záujmu o predtým obľúbené koníčky a veci
  • Intenzívny pocit úzkosti a strachu
  • Strata motivácia
  • Zhoršená tolerancia voči okolitým veciam a ľuďom
  • Strata radosti zo života

Vzhľadom na existujúce rôzne druhy depresie však nemusí tento opis sedieť vo všetkých prípadoch. Napríklad bipolárna porucha môže spôsobovať ako hlboké depresívne prepady, tak momenty eufórie, kedy má človek dobrú náladu, darí sa mu a cíti sa byť nepremožiteľný. Niektorí ľudia navyše môžu svoje negatívne vnútorné rozpoloženie pomerne dobre maskovať, takže pokiaľ o svojom probléme neprehovoria, nezistíte nič.

Fyzické príznaky depresie

fyzické príznaky depresie

Problémy so spánkom

Sťažuje sa niekto z vášho okolia na dlhodobé problémy so spánkom ? Potom za nimi môže byť práve depresia. Nemusí ísť len o problémy so zaspávaním, ale aj o časté nočné budenie, po ktorom už nemožno znovu odpočívať.

Bolesť na hrudi

Aj keď si tento problém častejšie spájame skôr s úzkosťou, aj ľudia v depresii môžu mať pocit tlaku pri srdci. Tento prejav sa neodporúča podceňovať, pretože depresia môže zvyšovať riziko chorôb kardiovaskulárneho systému.

Únava a vyčerpanie

V priebehu ťažkej depresie môže byť pre človeka ťažké vôbec vstať z postele a postarať sa o svoje osobné potreby. Nieto ešte ísť napríklad do školy alebo do práce a tam odvádzať bežný výkon.

Bolesť hlavy

Ľudia, ktorí majú ťažkú ​​depresiu sú častejšie ohrození bolesťou hlavy, vrátane migrény. Funguje to ale aj v opačnom smere. Ľudia, ktorí majú pravidelne migrénu, sú päťkrát častejšie ohrození rozvojom depresie.

Zmena chuti do jedla a zmena váhy

V tomto prípade sa môže situácia odvíjať dvoma smermi. Niektorí ľudia v depresii nemajú chuť do jedla, následkom čoho sa mu vyhýbajú a postupne chudnú. Ďalší zase môžu kompenzovať svoje negatívne pocity prísunom väčšieho množstva jedla, čo naopak môže viesť k radikálnemu prírastku hmotnosti. Tiež sa môžu objaviť poruchy príjmu potravy ako anorexia alebo bulímia.

Intímne problémy

Pokiaľ niekto vníma, že existencia na tomto svete za mnoho nestojí, nedá sa veľmi očakávať, že by mal záujem o sexuálne hrátky. (Aj keď, neplatí to o ľuďoch, ktorí prechádzajú manickou fázou. Tí naopak môžu byť veľmi promiskuitní a môžu mať sklony k nechránenému styku.) Tento stav navyše môže ovplyvniť aj výkonnosť a potenciu, takže aj z toho dôvodu sa môžu ľudia v depresii partnerskému sexe častejšie vyhýbať.

čo pomôže na fyzické prejavy depresie

Ako znížiť stres prirodzenou cestou?

Nie vždy je sklesnutá nálada, bolesť hlavy či nespavosť príznakom depresie. Môže ísť aj o nahromadený stres, ktorému je v bežnom živote vystavená väčšina ľudí. Na také prejavy stresu môžete vyskúšať užívanie ašvagandy , ktorá podporuje normálny spánok a duševnú relaxáciu. Dobrý doplnok stravy s ašvagandou vyberajte predovšetkým podľa vysokého obsahu withanolidov v jednej kapsuli. Jeho užívanie tiež skúste doplniť častejšou pohybovou aktivitou, meditáciou, relaxačnými kúpeľmi a masážami, zdravším jedálničkom a prevádzkovaním obľúbených koníčkov.

  • Bětka

    Volám sa Betka a som zdravotná sestra so špecializáciou na psychiatrickú starostlivosť a zároveň autorka tohto blogu zameraného na boj s depresiou. Moja osobná cesta k porozumeniu a prekonaniu depresívnych stavov ma inšpirovala k tomu, aby som sa podrobnejšie venovala duševnému zdraviu.

    Moja skúsenosť s depresiou bola kľúčovým momentom môjho života. Nielenže mi poskytla hlboký vhľad do výziev, ktorým ľudia s depresiou čelia, ale aj ma motivovala k tomu, aby som sa stala podporou pre tých, ktorí prechádzajú podobnými situáciami.

    Ako zdravotná sestra na lôžkovom psychiatrickom oddelení sa denne stretávam s pacientmi trpiacimi rôznymi formami duševných ochorení. Táto práca mi umožňuje uplatniť môj odborný výcvik a empatiu, aby som poskytla kvalitnú starostlivosť a podporu pacientom v ich najťažších chvíľach.

    Na tomto blogu zdieľam svoje profesionálne znalosti, osobné skúsenosti a praktické rady, aby som podporila každého, kto sa s depresiou stretáva. Verím, že otvorený dialóg a informovanosť sú kľúčom k pochopeniu a prekonaniu tejto choroby.

    Zobraziť všetky príspevky