Hnačka zo stresu a úzkosti? Poznáme riešenie

Stres dokáže s naším telom a psychikou často dosť zamávať. Čo ak vás ale trápi dlhodobá hnačka zo stresu? Je možné ho nejako zastaviť? A ak áno, aké v tejto oblasti existujú možnosti?

Každý z nás má inú odolnosť voči stresu. Zatiaľ čo niekto si ho vôbec nepripúšťa a nechá sa ním len minimálne ovplyvniť, ďalšie typy osobnosti sa mu môžu poddávať trochu viac. To nie je zle, pretože každý sme iný a to, čo je dobre, v tejto veci nikto neurčil. Problém je predovšetkým v tom, že niektorých ľudí ovplyvňuje reakcie na stres tak veľmi, že im spôsobuje každodenné (alebo aspoň veľmi časté) problémy.

Jedným z problémov, s ktorým sa môžete stretnúť, je zhoršené zažívanie a hnačka, ktorá vás obmedzuje vo výkone vašich koníčkov a ďalších každodenných aktivít, vrátane štúdia a práce.

Prečo to tak je? A dá sa s týmto javom niečo robiť?

Hnačka a črevné problémy

Stres dokáže spôsobovať širokú paletu problémov . Zatiaľ čo niekoho bolí hlava alebo cíti zvýšenú únavu , u iných sa môže objaviť nechutenstvo, nadmerná chuť do jedla alebo napríklad aj už spomínaná hnačka. Ten navyše môže sprevádzať bolesť brucha s kŕčmi.

črevné problémy stres príčiny

O to horšie môže byť, že u niektorých ľudí môže nadmerný stres spôsobiť aj stratu schopnosti dôkladne ovládať vylučovacie funkcie. (Určite poznáte príslovie, že si niekto strachom pustil do nohavíc.) Tiež môžete pocítiť náhlu potrebu odísť na toaletu, čo vo chvíli, keď to práve nejde, predstavuje problém.

Akútna hnačka môže trvať 1-2 dni. Potom ale môžete mať aj chronickú hnačku, ktorej dĺžka trvania môže byť 4 a viac týždňov. Vzhľadom na to, že chronická hnačka môže spôsobovať aj množstvo ďalších problémov, preventívne by ste mali tento problém konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.

Prečo dochádza k hnačke zo stresu?

Odborníci postupne rozkrývajú, ako spolu komunikuje zažívacie ústrojenstvo a mozog. Aj keď toho zatiaľ nevieme ešte toľko, koľko by sme potrebovali na pochopenie celého mechanizmu, vieme, že psychické rozpoloženie človeka môže viesť napríklad k hnačke či k iným problémom. (Ktoré môžu treba súvisieť aj s psychosomatikou.)

Stresová reakcia tela často zahŕňa zrýchlené dýchanie, vyplavovanie určitých hormónov, zvýšenie krvného tlaku a podobne. Technicky vzaté ide o reakciu organizmu, ktorá nám hovorí, že máme bojovať, alebo máme utiecť (a tým sa zachrániť). Telo tiež môže reagovať tak, že hormóny spôsobia prechodné zmeny v oblasti trávenia. ( Napríklad sa spomalí činnosť žalúdka .) Medzi tým však môže dôjsť k zrýchleniu pohybov v hrubom čreve, čo môže vyústiť práve do hnačky.

Ako zastaviť hnačku a zbaviť sa stresu?

V prvom rade je dôležité myslieť na doplnenie tekutín, ktoré môžu kvôli hnačke vášmu telu akútne chýbať. Snažte sa teda v priebehu celého dňa popíjať po malých dúškoch čistú vodu alebo bylinkový čaj. Akonáhle sa vám urobí trochu lepšie, môžete zjesť aj trochu teplej polievky, najlepšie vývaru so zeleninou, ktorý vaše trávenie zbytočne nepodráždi a dodá vám chýbajúce živiny.

Ďalej pomáha, keď zahryznete niečo malé, ideálne, pokiaľ to obsahuje karbohydráty. Do tejto kategórie patrí suché biele pečivo, varená ryža či uvarené cestoviny bez omáčky. Naopak sa snažte obmedziť tučné, ťažké, sladké, korenené alebo veľmi slané potraviny. (Aj keď, malé množstvo soli môže opäť prispieť k tomu, že nebudete zbytočne strácať vodu.)

Pokiaľ ste navyše unavení z toho, že sa táto situácia opakuje, je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo u vás stresovú reakciu tohto typu spúšťa. Keď sa vám problém podarí správne identifikovať, bude pre vás jednoduchšie sa takejto situácii buď vyhnúť, alebo sa na ňu aspoň pripraviť tak, aby ste ju znášali lepšie. Na stres potom nepomáhajú berličky typu alkohol či fajčenie, pretože môžu situáciu v mnohých ohľadoch zhoršovať. (Napríklad si na nich vypestujete závislosť a prispejú k podlomeniu vášho zdravia.)

ako sa zbaviť hnačky zo stresu

Ašvaganda

K zdravej životospráve a relaxačným technikám je možné pripojiť aj dlhodobé užívanie kvalitného doplnku stravy s obsahom bylinky , ktoré sa hovorí ašvaganda . (Nenechajte sa zmiasť, v súvislosti s ňou možno naraziť aj na pomenovanie withánie snodárna či vitánia spavá. Prípadne sa o nej tiež niekedy hovorí ako o indickom ženšene.)

Táto bylinka má dlhoročné uplatnenie v ľudovej medicíne, v ktorej sa používa na harmonizáciu tela a mysle . Siahnuť po nej môžu napríklad ľudia, ktorí majú úzkostlivú povahu alebo práve prechádzajú stresujúcim životným obdobím a trápi treba aj nespavosť .

Pri doplnku stravy sa však pred nákupom neorientujte podľa ceny, ale snažte sa vybrať taký produkt, ktorý obsahuje vyšší počet withanolidov, ktoré najviac poukazujú na jeho kvalitu.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky