Prečo vzniká stres a 5 tipov, ako ho zvládať

Stres je bežná súčasť ľudského života. Predtým slúžil na to, aby sa ľudia vzchopili k úteku, či k akcii. Dnes je to ale iné. Hoci nebojujeme medzi sebou, alebo s divokými zvieratami, ktoré by nás mohli veľmi ľahko ohroziť, stresujeme sa za volantmi áut, za pracovným stolom alebo s telefónom v ruke. Viete, ako sa tohto nepozvaného kamaráta zbaviť?

Stres bol v minulosti veľmi užitočný. Pomohol nám rýchlo sa rozhodnúť v kríze a zachrániť si život. Aj keď sa dnes do takýchto situácií dostávame iba málokedy, stres tu s nami zostal. Len trochu zmenil podobu.

Našu nepohodu vyvoláva aktivita hypotalamu , ktorý v závislosti na našej aktuálnej situácii pošle telu signál, aby vyplavilo stresové hormóny , ktoré v nás aktivujú prapôvodné reakcie. Keďže je náš nepriateľ veľmi málo konkrétny (anonymný rad áut v rade, neznámy vodič autobusu, ktorý nám zavrel dvere pred nosom…), alebo nám spoločenské konvencie bránia prejaviť našu frustráciu (pretože na šéfa sa obvykle nekričí, rovnako ako na učiteľa nášho malého dieťaťa ), musíme si so stresom poradiť nejako inak.

Väčšinou tak, že v sebe hromadíme napätie , ktoré následne vyvolá desivú erupciu, alebo sa odrazí na našom celkovom fyzickom a psychickom stave.

Existuje nejaké iné riešenie toho, čo má dnešný človek v stresovej situácii robiť?

prečo vzniká stres príčiny

Prečo vzniká stres?

Stres je spôsob, ako nás naše telo chráni pred nebezpečenstvom, alebo ohrozením života . Dá sa v podstate povedať, že má mnoho spoločného s pudom sebazáchovy . Akonáhle sa vyplaví hladina stresového hormónu, sme schopní v krátkom čase podať (veľakrát až) neuveriteľné výkony, ktoré nám pri ohliadnutí sa späť pripadajú úplne nepochopiteľné. (Rýchly beh, bleskurýchla reakcia bez akéhokoľvek premýšľania atď.)

Dlhodobé pôsobenie stresu však môže mať veľmi negatívne dopady na naše zdravie.

Spomenúť by sme mohli:

  • Problémy so spánkom
  • Nechutenstvo, alebo prejedanie
  • Búšenie srdca
  • Depresia
  • Bolesť hlavy
  • Problémové zažívanie
  • Civilizačné choroby
  • Oslabený imunitný systém
  • Problémy s plodnosťou
  • Nižšie libido
ako sa zbaviť stresu

Začnite pri jeho koreňoch

Aby ste sa naučili, ako zvládať stres a úzkosť, potrebujete vedieť, čo tieto negatívne pocity môže (veľakrát nevedome) spustiť.

Rozhodne vám nepomôže:

  • Prehrávať si stresujúce situácie v duchu
  • Počítať vždy s najhoršou možnosťou
  • Prokrastinácia (síce nemusíte nič robiť, ale pociťujete stres z toho, že nestihnete urobiť čo máte)
  • Nedochvíľnosť
  • Tráviť príliš veľa času na sociálnych sieťach
  • Hromadiť veci
  • Strachovať sa o peniaze, ktoré už ste minuli

Ďalšia vec, ktorá vám môže pomôcť je to, že sa naučíte vyhýbať potenciálne nebezpečným, alebo konfliktným situáciám a osobám . Pokiaľ to ide, izolujte sa od ľudí, ktorí vám lezú na nervy, alebo vám permanentne kazia vašu náladu . Prípadne s nimi maximálne obmedzte kontakt.

5 tipov, ako sa zbaviť stresu

Teraz sa pozrieme na to, čo sa dá robiť, keď to na vás aj napriek všetkej snahe príde. Sme si istí, že niektorá z týchto rád vám veľmi rýchlo pomôže.

Pohyb

Čo robili naši predkovia, keď sa stretli s nahnevaným mamutom? Buď bojovali, alebo utiekli. Čo sú dva druhy fyzickej aktivity. Vezmite si ich za príklad a bežte si zacvičiť , alebo zabehať . Počas toho sa vám podarí vyčistiť hlavu a vyplaviť hormóny, ktoré sú zodpovedné za navodenie dobrej nálady.

pohyb stres
aromaterapia stres

Skúste aromaterapiu

Aj keď to znie bláznivo, vône okolitého prostredia môžu pomôcť s navodením príjemnejších pocitov. Preto majte po ruke vonnú sviečku so zápalkami, alebo aromalampu s vonnými olejmi.
Na psychiku dobre pôsobí vôňa levandule , ruže , bergamotu , neroli , ylang ylang alebo gerania .

Zvážte, či potrebujete kávu

Zdanlivo to spolu nesúvisí, ale opak je pravdou. Pitie kávy nás prebudí, ale aj nabudí. U citlivejších jedincov to môže spôsobiť zhoršenie pocitu úzkosti a stresu. Navyše môžete trpieť nespavosťou, nervozitou a zrýchleným tlkotom srdca. Lepším variantom pre vás teda bude pitie čaju .

káva stres
žuvanie stres

Žujte žuvačku

Do úvahy pre vás prichádza aj obyčajné žuvanie žuvačiek . Všetky napätia počas toho sústredíme do čeľustí. Žuvačke navyše nebude vadiť ani náš deštruktívny prístup. (Od toho je tu.) Takže si na nej môžete dobre vybiť svoju aktuálnu zlosť.

Naučte sa hovoriť NIE

Posledným, avšak nemenej dôležitým faktorom je to, aby ste sa naučili hovoriť jasne zreteľné NIE všetkým, ktorí sa vás budú snažiť preťažiť, či zneužiť. To znamená, že v práci kolegovi poviete, že nemáte čas urobiť jeho prácu, pretože máte dosť svoje vlastné. Prípadne poviete svojmu šéfovi, že neakceptujete ďalšie pracovné úlohy, pretože by tým mohla utrpieť kvalita tých, ktoré máte aktuálne na stole. Možno budete mať najprv strach a budete sa cítiť zle, ale uvidíte, že akonáhle sa to naučíte, čoskoro vás to prejde.

ako na stres
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky